Helikopterli Bakım

Helikopterle canlı bakım ile yerden metrelerce yüksekte, ulaşılması zor olan bölgelerde yapılacak olan bakım faaliyetleri sistemin enerjisini kesmeden gerçekleştiriyoruz.

2019’da hayata geçirilen Türkiye’de ilk defa uygulanan bir yöntemle yüksek gerilim hatlarında enerji kesilmeden helikopterle canlı bakım çalışmaları yürütülüyor. Öncelikle enerji iletim hatları helikopterle havadan gözlemleniyor. Tespit edilen noktalarda toz, kum, kimyasal atıklar, tarımsal ilaçlar, deniz tuzu gibi sebeplerle zamanla kirlenen ve arızalara neden olabilecek izolatörlerin her biri, helikopterden püskürtülen saflaştırılmış suyla yaklaşık iki dakikada temizleniyor.  

Diğer yandan helikopterle canlı bakım faaliyetlerinde özellikle yerden erişimi zor olduğu enerji iletim hatlarına havadan erişim sağlanarak arızalar gideriliyor veya periyodik bakım çalışmaları yürütülüyor. Çalışmalar canlı bakım yöntemi ile hattın enerjisi kesilmeden helikopterden sarkıtılan izole halatlara sahip sepette bulunan teknisyenlerimizce gerçekleştiriliyor.