Haberler

Med-TSO Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi

Akdeniz İletim Sistemi İşleticileri Birliği (Med-TSO)’nun 18. Genel Kurul Toplantısı 6-7 Kasım 2019 tarihlerinde, Teşekkülümüz ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. 12 ülkeden 13 iletim sistemi işleticisinin 22 temsilciyle katıldığı toplantıya uzun bir aradan sonra Mısır’dan da katılım oldu.

Genel Kurul toplantısında; Akdeniz bölgesindeki elektrik sistemlerinin enterkonneksiyonunu destekleyen ve sınır ötesi elektrik ticaretini teşvik eden Akdeniz Projesi 2 (Mediterranean Project 2)  başta olmak üzere, Med-TSO proje ve hedeflerinde kaydedilen ilerleme gözden geçirildi.

“Med-TSO, tarihinde yeni bir aşamaya geçti” diyen Med-TSO başkanı ve STEG (Tunus) CEO’su Moncef Harrabi, Med-TSO’nun Akdeniz bölgesinde referans alındığını ve teknik bir güç olarak görüldüğünü vurgularken, 2012 yılında ekilen tohumların hasat zamanının geldiğini de belirtti.

Toplantıların ilk günü olan 6 Kasım 2019 tarihinde Med-TSO Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda; 2020-2022 Yeni AB Hibe Sözleşmesi ve 2020-2025 Eylem Planı ele alındı. Sonraki gün gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında ise AB Komisyonunca onaylanan yeni 2020-2022 Yeni Hibe sözleşmesi görüşüldü.

Med-TSO başkan yardımcısı ve RTE (Fransa) İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Harve Laffaye Med-TSO projelerinin, AB Komisyonu’nun Paris Anlaşması ile bağlantılı olan enerji dönüşüm hedefleriyle uyumuna vurgu yaptı.

Genel Kurul toplantı gündeminde yer alan bir diğer konu da Bilgi Paylaşım Programı’ydı. Kurul, Birliğin gelişimi için bilgi paylaşımına dikkat çekti, üye ülkelerin bilgiye erişim için oluşturacakları network ile Kuzey-Güney Akdeniz ülkeleri arasındaki bilgi ve en iyi uygulama örneklerinin paylaşımına olanak sağlanacağı belirtildi.

Med-TSO Başkan Yardımcısı ve TEİAŞ Planlama ve Yatırım Yönetimi Daire Başkanı Serhat Metin de yaptığı konuşmada toplantıya iştirakleri için katılımcılara teşekkür ederken, TEİAŞ’ın önümüzdeki dönemde de Med-TSO faaliyetlerini destekleyeceğini belirtti.

med-tso

 

DİĞER HABERLER