Haberler

GÜÇ SİSTEMLERİ KONFERANSI ANKARA’DA YAPILDI

CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi (CIGRE Türkiye) tarafından organize edilen ve elektrik sektöründe yer alan kamu kuruluşları, özel şirketler ve sanayiden uzmanlar ile üniversitelerden akademisyenleri bir araya getirerek bilgi ve tecrübe paylaşımını hedefleyen Güç Sistemleri Konferansı (GSK-2018) geniş bir katılımla 15-16 Kasım 2018 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Konferans kapsamında; bir çağrılı bildiri ve güç sistemlerine ilişkin çeşitli konularda 30 bildiri ile bir panel yer aldı. Konferans kapsamındaki bildirilerden üçü TEİAŞ personeli Erdi DOĞAN, Cuma Ali MANTAŞ ve Mustafa Özgür KÖROĞLU tarafından sunuldu.

Konferans programı CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu adına Bahadır UÇAN (CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu Başkanı) ve Konferans Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Belgin EMRE TÜRKAY’ın açılış konuşmaları ile başladı. Ardından, Prof. Dr. Muammer ERMİŞ (ODTÜ), Prof. Dr. Işık ÇADIRCI (Hacettepe Üniversitesi) ve Prof. Dr. Özgül SALOR DURNA (Gazi Üniversitesi) tarafından “Türkiye Elektrik Sistemi: Geleceğe Teknolojik Bir Bakış” konulu çağrılı bildiri sunumu yapıldı. Konferansın ilk gününde ayrıca, “Dağıtım Sistemleri ve Dağıtık Üretim” ve “Trafolar” konulu 3 oturumda 15 bildirinin sunumu gerçekleştirildi.

Konferansın ikinci gün programı kapsamında da “Dağıtım Sistemleri ve Dağıtık Üretim”, “Sistem Teknik Performansı/Sistem İşletimi ve Kontrolü” ile “Diğer Teknik Konular” başlıkları altındaki oturumlarda 15 bildiri sunumu yer aldı. Buna ilaveten konferans ikinci günü, “Kısa Devre Güç Laboratuvarının Önemi ve Laboratuvara İlişkin Öngörüler” başlıklı panel gerçekleştirildi. CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet MEREV’in başkanlığında yapılan panelde; Dr. Atalay KAYA (CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı), Cihangir GENÇOĞLU (ELTEMTEK), Seyfettin KARABULUT (TSE), Yücel TÜMAY (EMSAD) ve Mesut YILMAZ (TEİAŞ) konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, uzun yıllardan beri ülkemiz elektrik sektörünün gündeminde olan “Kısa Devre Güç Laboratuvarı” konusundaki görüş ve öneriler paylaşıldı.

Konferansla ilgili detaylı bilgi ve sunumlara www.cigreturkiye.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir. CIGRE Türkiye faaliyetleri @CigreTurkiye Twitter adresinden de takip edebilmektedir.

Bu yıl yaklaşık 350 katılımcının yer aldığı Güç Sistemleri Konferansı, ileriki yıllarda da artan bir katılım ve ilgiyle düzenlenmeye devam edilecektir.

1

2

3

4

DİĞER HABERLER