HAKKIMIZDA

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Yurdumuzda elektrik enerjisi iletim hizmetlerini Devletimizin enerji politikası doğrultusunda yürüten bir Kamu İktisadi Kuruluşudur.

Şirketimiz; ülkemizde yıllık % 6,9 artış gösteren Elektrik Enerjisi iletim hizmetlerini karşılayacak düzeyde yapılandırılmış olup, Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz Merkez birimleri ile bağlı 22 Bölge Müdürlüğü, 10 Yük Tevzi İşletme Müdürlüğü ile 6 İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır.

Bu İşletme Müdürlüklerinden biri olan Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü Genel Müdürlüğümüz İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmetlerini yürütmektedir.

Eğitim Merkezimiz, Şirketimiz faaliyetlerinde önemli unsurlardan biri olan hizmet içi eğitimleri yürütmek üzere, Manisa ilinin Soma ilçesinde 1965 yılında Eğitim Tesislerinin ilk nüvesi teşkil edilmiş, daha sonra bugünkü şekli ile yeni modern tesislerin 1971 yılında inşasına başlanmış ve 1976 yılında tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir.

Görsel, işitsel ve uygulamalı metotla eğitim yapılan Tesislerimizde; Şirketimize yeni alınan elemanlar ile halen çalışmakta olan elemanların Oryantasyon, Temel ve Tekâmül eğitimleri yapılmaktadır. Bu eğitimlerde verilen bilgiler; kişinin akademik kültürünü geliştirmeden ziyade, doğrudan iş verimini yükseltmeye yönelik olarak düzenlenmiştir.

Eğitimler; sınıf içi, uygulamalı ve saha tatbikatları olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmektedir. Laboratuarımızdaki ders araçları, malzemeler, deney setleri ve similatörler tamamen endüstri faaliyet alanına hitap eden, özel tip, eğitim araçlarından meydana gelmiş olup, bu cihazlar ile bilgi ve becerilerini artıran kursiyerlerimiz iş yerlerine gittiklerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan kısa sürede işe adapte olabilmektedirler. Bu metotla yapılan eğitimin; usta çırak ilişkisi ile kazanılan bilgi ve beceriye göre üstünlüğü; hem süreyi kısaltması hem de bilgi beceride hiç boşluk bırakmamasıdır.

 

 

Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü; gerek yapısı ve gerekse yukarıda arz edilen bilgilerin ışığı altında; Şirketimiz ve Elektrik Enerjisi ile ilgili diğer özel ve tüzel kuruluşların, bu konudaki eğitim isteklerine cevap verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu tip hizmet içi eğitim merkezleri benzeri tüm yabancı ülke Şirketlerinde de mevcut olup, çok daha geniş imkânlara sahiptir.  ( Fransa’da EDF, Kanada’da HYDRO, ABD’de SEI gibi )

Günümüzde üreten, ileten ve kullanan açısından çok önemli yer tutan ve insan hayatıyla direkt ilgili olan elektrik enerjisinin, eğitiminin de çok özel olması gerektiği açıkça görülebilen bir gerçektir. Bu nedenle organize ve yapılandırılmış olan Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğümüz ihtiyaç duyulan Teknik Eğitimlerin yanı sıra İş Güvenliği konusuna’ da önem vererek İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerini de gerçekleştirmektedir.

Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğümüz; Şirketimiz çalışanlarına yönelik eğitim uygulama faaliyetlerinin yanı sıra, Şirketimizce ihtiyaç duyulan nitelikli Teknik ve İdari eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla; faaliyet konuları ile ilgili her türlü eğitim programlarının hazırlanması ve geliştirilmesi çalışmalarını da Başkanlığımız ile birlikte yapmaktadır.

Aynı zamanda ülkemizde faaliyet gösteren diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektör elemanlarına da her türlü Eğitim ve Danışmanlık hizmetlerini ücreti mukabil sunarak, bütçesinin önemli bir bölümünü de kendi kendine finanse etmektedir.

 

                          Kuruluş tarihi

                          Kapsadığı alan

                          Bina durumu

 

 

 

                          Yatak kapasitesi

 

                          Dershane durumu

                          Sınav salonu

                          Konferans salonu

                          Dokümantasyon binası

                          Bakım atölyeleri

: 1965  ( 1975 sonrası yeni tesislerinde )

: 60.000 m² ( 17.000 m² kapalı alan )

: 1 adet yönetim binası

  1 adet yemekhane – lokal binası

  1 adet dershane –  laboratuar binası

  2 adet yatakhane

: tek kişilik konaklama  100  misafir  

  çift kişilik konaklama  200  misafir

: 12 laboratuar

: 1

: 2

: 1

: 1

 

 Uygulama sahaları :

         * Yaklaşık 20.000 m² alan üzerinde havai hatçı eğitimleri beceri kazandırma sahası         

         * 3 adet 154 KV lık enerji nakil direği

         * 250 metre enerji nakil hattı ( 477 MCM )

         * 34 adet direkli, 2 dağıtım trafolu OG/AG şebekesi ve kök binası

         * 10 MVA lık güç trafolu 154 KV trafo fideri ( primer ve sekonder teçhizatı tam ve faal )

          * 750 metre yeraltı kablo şebekesi

          * Topraklama tesisleri ölçümleri için tasarlanmış ızgara ağ sistemi

 

 

Sosyal Amaçlı Tesisler :

           * Açık basket sahası

           * Çim futbol sahası

            * Voleybol sahası

            * Koşu pisti

            * Spor odası

            * Çamaşır yıkama-kurutma odası

            * İnternet salonu ( ayrıca tüm odalarda kablosuz internet )

            * Lokal binası

            * Masa tenisi, langırt ve bilardo masaları

            * Oyun salonu

           * Tv salonu ( dijitürk ve d-smart yayınları )

 

 

 

 

 

Tablo

Grafik

 

EĞİTİM FAALİYETLERİ

SINAV SONUÇLARI

DEVAM

YAYINLAR

DEVAM

EĞİTİM PROGRAMLARI

DEVAM

EĞİTİMCİLERİMİZ

DEVAM

EĞİTİM ÜCRETLERİ

DEVAM

EĞİTİM DÖNEM RESİMLERİ

DEVAM

REFERANSLAR

DEVAM

İLETİŞİM

ADRES BİLGİLERİ
TEİAŞ SOMA ELEKTRİK TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRME VE EĞİTİM TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
Nihat Danışman Mahallesi Toğan Sokak No:6 45500
Soma / MANİSA
Telefon : 0.236.613 20 00
E-mail : etgemd@teias.gov.tr