1.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NDE (Davutpaşa\İSTANBUL) PSİKOLOJİK DESTEK PROGRAMI

 

   Günümüzde teknolojik gelişmeler, iletişim araçları, iş yeri koşulları, hayat şartları insanların yalnız, mutsuz ve stresli duygular yaşamasına sebep olmaktadır. Bu mutsuzluk hali kişilerin sosyal ilişkilerini, motivasyonlarını, aile ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

 

   1. Bölge Müdürlüğü'nde (Davutpaşa\İSTANBUL)  1 Nisan 2015 tarihinden beri gerçekleştirilen psikolojik destek programı ile çalışanların çalışma hayatlarında ve günlük yaşantılarında ki stresi, kaygıyı ve tükenmişliği minimuma indirerek onların daha mutlu ve motive çalışanlar olması amaçlanmıştı.

 

   Bu hedefe ulaşabilmek için psikolog eşliğinde haftada 2,5 gün bireysel ve\veya grup halinde psikolojik destek başta olmak üzere çeşitli eğitimler düzenlendi.

 

   Bireysel psikolojik destekte; bilişsel davranışçı yaklaşım kullanılarak kişinin isteksizlik, mutsuzluk, stres, kaygı gibi birçok durumla başa çıkabilmesinde yardımcı  olmak, bireysel çalışmalarda da her çalışanın faydalanabileceği şekilde tüm ekibe ulaşılmak hedeflenmektedir. Bu çalışmalar boyunca en çok önemsenen konu çalışanların özel olarak paylaştığı bilgilerin gizliliğidir.

 

   Grup çalışmalarında ise; maksimum 10 kişilik gruplarla ekip olabilme ve ekip içi iletişimin güçlendirilmesi üzerine grup çalışmaları yapıldı. Yapılan iş ve yaşanan sorunlar kapsamında ekip içi iletişimin ve empatinin güçlü olması hayati önem taşımaktadır.

 

   Bunun yanında kurum kültürünü geliştirmek ve motivasyon kaynaklarını canlandırmak adına öfke kontrolü, stres yönetimi, empati, iletişim yöntemleri gibi çeşitli başlıklarda eğitimler düzenlendi. Psikolojik destek kapsamında çalışmaların tümünü Psikolog Barış GÜRKAŞ ve İşyeri Hekimi Dr. Mehmet GÜNERİ ile koordineli bir şekilde yürütüldü.

 

 

     

 

Abdullah BOZKURT-1.Bölge Müdürlüğü (Davutpaşa\İSTANBUL)

abdullah.bozkurt@teias.gov.tr