TEİAŞ 6.İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü personeli

Kütahya Kızılay Kan İstasyonunun düzenlediği

kampanyaya katılarak Kan bağışında bulundu

Teiaş 6.İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü personeli, Kızılay Kütahya  Kan İstasyonunun Kamu Kuruluşları arasında  düzenlediği kan bağışı toplama etkinliğine katıldı. Personelinin ilgi gösterdiği etkinlikte 26 ünite kan bağışı yapıldı.  Dr.Murat DALKILINÇ Başkanlığında 4 Kişilik ekip ile sabah saat 10:00'da başlayan kan bağışı saat 16:00'da sona erdi.

Kan alma Ekip Başkanı Dr. Murat DALKILINÇ; "18-65 yaş arası önemli bir problemi bulunmayan ve vücut ağırlığı 50 kg 'mın üzerinde olan ve bağışta bulunmak isteyen herkesten kan alıyoruz.Üç ay arayla senede dört kez kan bağışlanabilir. Kan verme süresi   yaklaşık yarım saattir. Erişkin bir insanda ideal kilosunun yüzde 8' i kadar kan vardır. Pratik olarak 5 ile 6 bin ml olarak hesaplanır.
Bizler kan bağışında bulunacak kişilerden 1 ünite yani 450 ml alıyoruz. En önemli dikkat çeken konu ise B ve C tipi sarılık geçirenler hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar. Kan bağışının bilimsel olarak kanıtlanmış bir tür yan etkisi yoktur. Bundan dolayı vatandaşlarımızı sağ duyulu olmaya davet ediyorum ve unutmayalım ki bizim de bir gün kana ihtiyacımız olabilir" dedi.

Sabri İL

6.İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü- Kütahya

e-posta: sabri.06@hotmail.com